مطالعات بازار

مطالعه بازار روشی برای بدست آوردن تصویری کلی از نیازها و عقاید مشتریان است. این مطالعه همچنین شامل دریافتن نحوه عمل نشتریان نیز می باشد و می‌تواند برای تعیین شیوه ی عرضه یک محصول در بازار فروش استفاده شود. از نظر پیتر دراکر مطالعه بازار، بازاریابی شیوه‌ای منحصربفرد است. مطالعه بازار دو مرحله اصلی دارد. تحقیقات اولیه که به تحقیق کیفی و کمی تقسیم می‌شود و تحقیقات ثانویه.

عواملی را که می‌توان در مطالعه بازار مورد بررسی قرار داد شامل:

اطلاعات بازار

از طریق اطلاعات بازار می‌توان به قیمت کالاهای مختلف در بازار و نیز وضعیت عرضه و تقاضا پی‌برد. مطالعات بازار امروزه نسبت به سابق که تنها به مشتریان در درک جنبه‌های فنی، اجتماعی و حتی قانونی بازار کمک می‌کردند، نقش پررنگ‌تری دارند.

بخش‌بندی بازار

بخش‌بندی بازار در واقع تقسیم بازار یا جمعیت به زیرگروه‌هایی با انگیزه‌های مشابه است. این اصطلاح در مورد تقسیم‌بندی بر مبنای تفاوت‌های جغرافیایی، شخصیتی، جمعیت شناختی، فنی، مصرف کالا، روان‌شناختی و جنسیتی به کار می‌رود.

روند بازار

به حرکت رو به بالا یا رو به پایین یک بازار در طول یک دوره زمانی روند بازار اطلاق می‌شود. اگر کسب و کار مورد مطالعه یک فعالیت نوآورانه باشد‌، تعیین حجم بازار ممکن است سخت‌تر باشد. در این صورت، در مطالعات باید ارقام مورد نیاز را از تعداد مشتریان بالقوه یا تقسیم‌بندی‌های مشتریان استخراج نمود.

لیست پروژه‌های تحلیل بازار انجام شده شرکت آران عبارت است از:

  • پروژه ملی تحقیق بازار نمک، 1400.
  • تحقیق بازار مواد اولیه در صنایع غذایی، 1400.
  • تحقیق بازار پوشاک روسیه، 1398.
  • تحقیق بازار فروشگاه اینترنتی زیورآلات نقره، 1398.
  • تحقیق بازار چای در مشهد، 1394.
  • طرح بررسی تحولات بازار کاربری‌های تجاری و اقامتی منطقه ثامن در قالب تحولات این بازار؛ شهرداری ثامن، 1390.